Weterani

Pełnomocnik Dyrektora ds. Weteranów

Ewa Ferlewicz

tel. 75 75 520 64 wew. 4028

Kto może ubiegać się o status weterana i weterana poszkodowanego

Ustawa obejmuje m.in. osoby pełniące służbę lub pracujące w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej, które brały udział w działaniach poza granicami państwa przez okres nie krótszy niż 60 dni. W przypadku PSP okres ten dotyczy łącznego pobytu grupy ratowniczej.

Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Status weterana poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Uprawnienia weteranów i weteranów poszkodowanych

Ustawa przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Wspomniany akt prawny daje szereg uprawnień obu grupom weteranów. Uprawnienia te obejmują m.in. udzielanie świadczeń zdrowotnych i realizowanie różnych form pomocy psychologicznej (rozdział 3 ustawy – Świadczenia opieki zdrowotnej i pomoc psychologiczna, art. 22–25).

Uprawnienia weteranów poszkodowanych–funkcjonariuszy w zakresie świadczeń zdrowotnych

  • otrzymywanie świadczeń zdrowotnych nie zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń zdrowotnych, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa – na wniosek weterana poszkodowanego, złożony do Departamentu Zdrowia MSW, 
  • dofinansowanie kosztów wyrobów medycznych kwotą wykraczającą poza wysokość limitu ich finansowania ze środków publicznych, o ile potrzeba otrzymania takiego wyrobu wiąże się z leczeniem urazów i chorób nabytych poza granicami państwa – na wniosek weterana poszkodowanego, złożony do Departamentu Zdrowia MSW,
  • pomoc psychologiczna udzielana bezpłatnie i poza kolejnością zarówno weteranowi poszkodowanemu, jak i najbliższym członkom jego rodziny, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa – pomoc tę realizują psychologowie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej MSW,
  • umieszczenie poza kolejnością w Domu Weterana, funkcjonującego jako zakład opiekuńczo–leczniczy i przyznanie zapomogi na pobyt w Domu Weterana,

Dokument potwierdzający prawo do korzystania z ww. uprawnień jest wydawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych po uzyskaniu statusu weterana poszkodowanego–funkcjonariusza. Dokument nosi nazwę „Dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu–funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej”. W przypadku pomocy psychologicznej dokumentem uprawniającym do uzyskania tego rodzaju świadczenia jest również legitymacja weterana poszkodowanego–funkcjonariusza, wydawana przez Ministra Spraw Wewnętrznych. 

  • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazem leków refundowanych (ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – Dz. U. Nr 122, Poz. 696, z późn. zm.) oraz leki recepturowe na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa,
  • korzystanie bez skierowania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa,
  • korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej stacjonarnych, ambulatoryjnych i całodobowych w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Uprawnienia weteranów–funkcjonariuszy w zakresie świadczeń zdrowotnych

  • pomoc psychologiczna udzielana bezpłatnie i poza kolejnością zarówno weteranowi–funkcjonariuszowi, jak i najbliższym członkom jego rodziny, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa – pomoc tę realizują psychologowie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej MSW
  • umieszczenie poza kolejnością w Domu Weterana, funkcjonującego jako zakład opiekuńczo–leczniczy i przyznanie zapomogi na pobyt w Domu Weterana.

Dokumentem uprawniającym do uzyskania ww. świadczeń jest legitymacja weterana–funkcjonariusza wydawana przez Ministra Spraw Wewnętrznych. 

Pomoc psychologiczna, najbliższemu członkowi rodziny weterana poszkodowanego–funkcjonariusza oraz weterana–funkcjonariusza, udzielana jest w oparciu o pisemne oświadczenie weterana poszkodowanego–funkcjonariusza oraz weterana–funkcjonariusza, zawierające numer legitymacji weterana lub weterana poszkodowanego

Akty prawne

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, Poz. 1203) - w dalszej części nazywana ustawą 

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, Nr 164, Poz. 1027, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 marca 2012 r. w sprawie pomocy psychologicznej udzielanej weteranowi–funkcjonariuszowi, weteranowi poszkodowanemu–funkcjonariuszowi oraz najbliższym członkom jego rodziny (Dz. U. Poz. 375)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia przysługujące weteranom poszkodowanym–funkcjonariuszom (Dz. U. 2013, Poz. 1564)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 kwietnia 2012 r. w sprawie dofinansowania weteranom poszkodowanym–funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej do zaopatrzenia w wyroby medyczne (Dz. U. Poz. 500)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie monitorowania realizacji świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych weteranom poszkodowanym–funkcjonariuszom (Dz. U. Poz. 602)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej niezakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych weteranom poszkodowanym–funkcjonariuszom (Dz. U. Poz. 373)

Baza Hotelowa

Zobacz więcej

Baza Zabiegowa

Zobacz więcej

Wyżywienie

Zobacz więcej

Kawiarnia

Zobacz więcej
TERMY CIEPLICKIE
280m od naszego Sanatorium

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA "AGAT"

ul. Cervi 14
58-560 Jelenia Góra

tel.: +48 (75) 755 20 64

fax: +48 (75) 755 10 93

Rezerwacje/Marketing:                     wew. 1
Sprawy związane z turnusami NFZ: wew. 2

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do zapisania się w naszym Newsletterze. Dzięki temu na bieżąco będziemy informować Państwa o nowościach i promocjach.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera, a w nim informacji handlowych od SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA "Agat". Podanie danych jest dobrowolne. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Mogę cofnąć zgodę w każdym czasie. Administratorem danych jest SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA "Agat" z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Cervi 14. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia, wniesienia skargi do organu nadzorczego. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Polityka Prywatności

kuracja ekonomiczna1120

x

© 2018 Sanatorium Agat. All Rights Reserved.
Używamy plików cookie do ulepszania i personalizacji Twojego przeglądania. Korzystając z witryny akceptujesz pliki cookie i politykę prywatności.